KIRIK  Ajaloolised isikud Eduard von Gebhardt

Eduard von Gebhardt

Teeliste kirik

Maalikunstnik Eduard Von Gebhardt

(13. VI 1838 Järva-Jaani – 3. II 1925 Düsseldorf)

Eduard Franz Karl von Gebhardt  oli balti-saksa maalikunstnik ning Düsseldorfi Kunstiakadeemia professor. Ta õppis aastatel 1855-1857 Peterburi Kunstiakadeemias, täiendas end hiljem Düsseldorfis, Belgias ja Hollandis. E. von Gebhardti õpilasteks Düsseldorfis olid Ants Laikmaa, Paul ja Kristjan Raud, T. Grenzstein, O. Hoffmann, ja J. von Mühlen.

Ta on loonud realistlikke portreid, usulisi kompositsioone, altaripilte ning seinamaale. Kodukohas Järva-Jaanis suvitades joonistas ta etüüde kohalikest talumeestest. 1866. a valmis Tallinna Toomkiriku altarimaal „Kristuse ristilöömine“, 1873. a Narva Aleksandri kiriku altarimaal „Ristilöömine“ (hävinud). Aastatel 1884-1891 maalis ta Loccumi kloostri refektooriumisse 6 seinamaali: „Johannes juhatab oma jüngrid Jeesuse juurde“, „Mäejutlus“, „Templi puhastamine“, „Kaana pulm“, „Halvatu tervekstegemine“, „Abielurikkuja naine templis“. KUMU-s on eksponeeritud tema teos „Mäejutlus“.

E. von Gebhardt oli Berliini, Müncheni, Dresdeni ja Viini Kunstiakadeemia liige, Eestimaa Kirjanduse Ühingu, Belgia Kuningliku Teaduste, Kirjanduse ja Kunsti Akadeemia ning Antverpeni Kunstiakadeemia auliige, Düsseldorfi ja Strassburgi ülikooli teoloogia audoktor.

2004. a, koostöös von Gebhardtite suguvõsa liikmetega, avati pastoraadis kunstniku elu ja loomingut tutvustav näitus ning mälestustahvel pastoraadi verandal. Viimati külastasid nad Järva-Jaani kogudust 2007. a kevadel.

5. oktoobril 2008. a kinkis St Tönise sõpruskogudus Saksamaalt Järva-Jaani kogudusele Eduard von Gebhardti originaalmaali.